Diamant je v podstatě „jen“ hezky krystalizovaný uhlík, ale mimo svou krásu a cenu má i mnoho výrazných a jedinečných vlastností. Diamant je ovšem přírodní produkt, a jako takový proto nikdy není zcela dokonalý, tedy bez vnitřních „inkluzí“ a „charakteristik“. Diamant se vyskytuje v různých barvách a odstínech, teprve broušením získají diamanty vzhled a brilanci. Na diamantu je krásný především optický dojem – kombinace třpytu, totálního odrazu, refrakce světla a jiskření. Brilance diamantu závisí na materiálu diamantu, nečistotách v diamantu, tvaru diamantu a na kvalitě povrchu.
Diamant obsahuje minimální množství jiných prvků, a je nejtvrdším známým prvkem na světě. Současně je diamant i křehký, a není zcela nezničitelný, neboť při vysokých teplotách shoří (což lze řešit speciálním nátěrem)!
Ty nejlepší surové diamanty jsou použity do šperků, zbytek těžby se využívá v průmyslu.
Cenu diamantů určuje jak drahá těžba (je třeba vytěžit až 250 tun horniny na jeden jednokarátový diamant), tak i diamantový kartel, ovládající celosvětovou těžbu.
Investiční diamanty
Dobré diamanty představují velmi koncentrovanou hodnotu ve velmi malém fyzickém předmětu. Používají se proto někdy rovněž jako alternativní investiční prostředek. Investiční horizont (doba držení do zpětného odprodeje) diamantů v portfoliu by měla být dlouhá, minimálně 5 až 10 let.
Na nákupu investičních diamantů lze stejně snadno vydělat i prodělat, stejně jako na nákupu akcií.
Investiční diamanty jsou výhradně bezbarvé („bílé“), s klesající cenou pak mohou mít investiční diamanty až žlutý odstín. Toto barevné spektrum investičních diamantů nese označení „Cape“. Jiné barvy diamantů (tzv. „fantazijní“, nebo také „fancy“ diamanty) jsou velmi vzácné a tedy i drahé, nejsou ovšem považovány za investiční – více viz vzácné diamanty.
Zatímco investiční diamanty by mělý mít hmotnost od jednoho karátu, co nejdokonalejší brus, barvu a čistotu, ve špercích najdou uplatnění diamanty menší, s ne zcela přesným brusem (dělané tzv. „na váhu“), s horší čistotou, a více zbarvené do žluta.
Každý diamant musí mít tzv. „rodný list“, tedy certifikát, vystavený nezávislou renomovanou laboratoří. Nejuznávanější a nejpřísnější je certifikát je od americké GIA. Je možný i laserový popis diamantu na rundistě, certifikáty GIA s popisem na rundistě jsou zcela běžné již od 0,23 karátu výše. Popis na rundistě obvykle obsahuje označení laboratoře a číslo certifikátu. Popis je tak malý, že nijak nesnižuje brilanci diamantu.
Referenční prodejní cena nezasazených broušených briliantů je celosvětově určována aktuálním tzv. Rapaport reportem.
Diamanty jako šperk
U diamantů zasazených do šperků nelze přesně určit barvu, čistotu, brus, ani váhu. Hodnotu diamantů ve špercích tedy nelze přesně určit, cenu lze jen velmi hrubě odhadnout. Také proto nejsou diamanty jako součást šperků považovány za diamanty investiční.
Uvažujete-li o pořízení šperku s diamantem, je vhodné si koupit samostatný diamant, a nechat si jej zasadit do šperku. Cenu konečného díla tak můžete lépe kontrolovat.
Zdroje: Diamonds International Corporation, kniha DIAMANTY – Příručka hodnocení diamantů (vydává OPTEK).