Byť může dnešní zlatá horečka (nedávná maximální cena 1.911 dolarů za trójskou unci) lákat k nákupu zlata jako dobré investice, mělo by zlato dle odborníků být pouze doplňkem finančního zajišťění, nikoliv jeho základem. Jinými slovy: máte-li doma volných pouze pár desítek tisíc korun, rozhodně byste je neměli investovat jen (ani většinově!) do zlata.
Příklad si lze vzít například ze států jako takových a jejich státních bank, které obvykle mají pro zajištění hodnoty své měny, nebo jako státní rezervy zlato jen v řádu jednotek procent.
Zlato si svou hodnotu drží spíše pocitově a z historických důvodů, než že by jej stále více potřeboval průmysl, a zpracovatelé že by nebyli zlato schopni v požadovaném množství na trh dodávat.
Stávající „zlaté bubliny“ se tak komerčně snaží využít i české subjekty, jako např. tradiční Česká mincovna a.s., nebo nově (22. dubna 2011) založená obchodní společnost GOLDEN GATE CZ a.s..
Samozřejmě nemám nic proti obchodování se zlatem či stříbrem (ba naopak!), ale od solidních společností bych vždy očekával, že řeknou-li „A“ (je to super), tak že upozorní také na „B“ (ale má to svá rizika), a jedná-li se o tak citlivou a finančně náročnou záležitost, tak že také dodají za „C“ (naše garance pro vás je taková a taková).
Česká mincovna a.s.
Společnost Česká mincovna se starší generaci možná kdysi jevila jako součást státu, propojená s Českou národní bankou, ale dnes je to normální firma s akciemi na jméno, a výroky jejího vedení v médiích tedy nemají nic společného se státními institucemi, či dokonce s nějakými garancemi státu, jak by se někomu mohlo zdát.
Česká mincovna nám pak na svém webu prezentuje např. i tak honosné titulky s emotivním textem, jaké vidíte níže, a o jejichž reálnosti si může udělat svůj názor každý sám:
Oáza bezpečí v nejisté době
Jak rozumně ochránit nebo dokonce zvýšit hodnotu finančních prostředků v době inflace a nejistoty, která vládne na světových finančních trzích? Investujte do drahých kovů!
Zlato a stříbro se vyznačují nejen dobrou zpracovatelností a krásným vzhledem, ale zejména svou nadčasovou hodnotou. Investiční zlato a stříbro jsou proto oblíbenou a vyhledávanou formou investice, synonymem bohatství a moci, oázou bezpečí v nejisté době.
Společnost Česká mincovna dokonce v médiích nafukuje zlatou bublinu za pomocí myšlenky takzvaných „zlatomatů“ na letištích, v kasinech a v nákupních zónách velkých českých měst, tedy automatů, vydávajících zlato podobně, jako třeba cigarety, nápoje, či bagety. Podobný automat je pravda již od roku 2010 k vidění v Emirátu Abú Zabí, ale to je destinace, kde má podobný automat své reálné opodstatnění.
V této části světa je totiž dostatek bohatých lidí, kteří si opravdu koupí cokoliv, mohou si např. dovolit postavit lyžařské středisko na poušti, koupí si klidně desítky automobilů v hodnotě desítek milionů korun za každý, pozvou si bez mrknutí oka za několik milionů korun světovou popovou hvězdu na svůj domácí večírek, atd., což se jistě shodneme, že v Česku rozhodně nehrozí.
Pro tyto „rozmlsané“ spotřebitele je skutečně důležité nabídnout cokoliv, co je přivede k pomyslnému nákupnímu „orgasmu“, a pro ně to může být právě ten jedinečný zážitek, že si mezi nákupem šátů pro milenku, a obědem ve fastfoodu mohou odskočit do automatu na zlato, a uztratit tam během minuty stovky tisíc korun za zlatou cihličku, díky kterému si zlato koupí.
Zlatomat je také v madridském pětihvězdičkovém hotelu Westin Palace, kde však lze nejlevnější suvenýr pořídit již od 40 euro. Automat na zlato mají také v Itálii a na letišti v Bergamu, to vše díky „otci“ myšlenky zlatomatů, Thomasi Geisslerovi.
Dle mého názoru jsme v Česku nejen podstatně chudší, ale i konzervativnější, takže když už u nás někdo chce investovat do zlata či stříbra, jistě mu nedělá problémy zajít do nejbližší solidní (zřejmě tedy ne na Václaváku, s jihovýchodoevropskou obsluhou) kamenné prodejny, tam si promluvit s odborníkem, a poté si u něj příslušnou optimální investici s garancí původu i kvality objednat.